Umělá inteligence od Trasku pomáhá v boji proti rakovině prsu

19. května 2021

Rakovina prsu ročně postihne 6000 žen. Jde o nejčastější nádorové onemocnění žen v Česku a jeho výskyt se neustále zvyšuje. Jediným možným způsobem, jak dnes zachraňovat jejich životy, je pravidelné mamografické vyšetření. Většina žen na něj ale dlouho čeká, jeho výsledky se získávají pod velkým tlakem a je potřeba je prověřit. Abychom lékařům usnadnili práci a ženám poskytli rychlé a přesné informace o jejich stavu, rozhodli jsme se do procesu zapojit umělou inteligenci.

Začalo to covidem

V Trasku citlivě vnímáme dění kolem sebe a snažíme se včas reagovat. Už v první vlně pandemie jsme přišli s nápadem využít umělou inteligenci k rychlé a přesné diagnostice koronaviru. Řešení bylo původně nabídnuto lékařům z covidového oddělení Fakultní nemocnice Bulovka. Ti se však shodli na tom, že naše letité zkušenosti s digitalizací budou prospěšnější v oblasti mamografie.

Zhruba 2000 žen každý rok rakovině prsu podlehne. Včasná diagnóza přitom zachrání až 90 % pacientek. Na mamografické vyšetření ale většina žen čeká velmi dlouho, někdy až půl roku. Samotné výsledky navíc vznikají pod značným časovým tlakem, navíc musí být opakovaně prověřeny dvěma radiology. Náročnost celého procesu zatěžuje práci lékařů i život pacientů.

AI odhalí i to, co lidské oko nevidí

Osobnost lékaře je v každé léčbě nenahraditelná, ale v kombinaci s umělou inteligencí vytváří kompaktní a vysoce efektivní tým. Umělá inteligence celou diagnostiku významně urychluje, zároveň dokáže identifikovat nálezy, na které lidské oko nestačí. Odhaluje třeba drobné usazeniny vápníku o velikosti desetin milimetrů vznikající v počátcích nádoru.  

Za vývojem tohoto řešení stojí Data Science oddělení Trasku a bylo odzkoušeno na milionu mamografických snímků. Jak se ukázalo, test proběhl úspěšně. Mamografické výstupy tak mohou být vyhodnocovány automaticky, velmi přesně a v řádech několika sekund.

Jak vše probíhá v  praxi? Podívejte se na rozhovor: