Ukazujeme ostatním, jak na bezpečný open banking

27. července 2020

Jaké jsou klíčové předpoklady pro úspěšný open banking a jaké příležitosti nabízí PSD2? Rozhovor s odborníkem na open banking, Petrem Gábou, product managerem Bank APIs Aggregation Platform (BAAPI) ve společnosti Trask, která je poskytovatelem infrastruktury API.

Jak byste popsal vztah mezi českým bankovním prostředím a příležitostí, kterou představuje PSD2?

Gába: České banky přistupují k PSD2 velmi zodpovědně. Všichni velcí hráči masivně investovali do vývoje vlastních kanálů API, díky tomu žádný z nich nepoužívá screen scraping, a proto musí podstoupit související riziko sdílení osobních údajů zákazníků mezi bankami. Formáty dat jsou extrémně důležité a definují úroveň důvěry v jakýchkoli procesech. PSD2 zajišťuje bezpečné zacházení s citlivými údaji.

Obecné nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR) je nyní celosvětovým vzorem a díky bezpečnému open bankingu založenému na GDPR, kterému důvěřují všechny zúčastněné strany, jde Česká republika příkladem. A v neposlední řadě, silná tradice rychlého zavádění nových technologií nám umožňuje plně využít potenciál PSD2.

Které klíčové faktory určují úspěch open bankingu a jaký je jejich stav v České republice?

Gába: K proměně open bankingu v ekonomický růst jsou zapotřebí tři předpoklady. Prvním je úspěšná integrace PSD2. Druhým předpokladem je, aby PSD2 přijal dostatek hráčů, přičemž nemusí být všichni z oboru fintech. V současné době je držitelem české licence jen pět nebankovních entit, avšak proces České národní banky (ČNB) k udělování těchto licencí je čím dál více transparentnější. Třetí předpoklad je technologický: neustálý vývoj rozhraní API ze strany bank provází nákladný proces integrace. My pomáháme tuto překážku překonat pomocí naší platformy BAAPI, která nabízí přístup ke kterékoli bance ve střední a východní Evropě prostřednictvím jednoho datového rozhraní.

Někteří lidé předpovídali, že i zákazníci by se mohli stát překážkou open bankingu. To se na českém trhu, který je druhým v EU co do počtu transakcí prostřednictvím API, nepotvrdilo. České obyvatelstvo neustále prokazuje, že je technologicky vzdělané a otevřené inovacím. Důkazem toho je rychlá adopce bezkontaktních plateb, nebo úspěch místních fintechů, jako je Roger nebo Zonky.

Doporučeno redakcí

Největší výzvou světa online hypoték je změna vnímání lidí

Český hypoteční trh je lidmi vnímaný jako komplikovaný, tudíž jako něco, k čemu potřebují poradce. Někoho z bankovního nebo finančního světa, kdo klienta celým bolestivým a zdlouhavým hypotečním procesem provede. V Trasku jsme proto vytvořili Digitální hypotéku: proces, který celou hypotéku maximálně zjednoduší tak, aby ji zákazník zvládnul vyřídit sám a do 30 minut.

Které místní fintechy byste vyzdvihl za nejlepší využití PSD2?

Gába: Kromě těch výše uvedených ještě společnosti Spendee a GoPay. Naše fintechovská scéna je pestrá, takže v této oblasti u nás existuje řada úspěšných firem. Jelikož se některé z nich zatím zaměřují na místní trhy, věřím, že největší příležitostí, jakou PSD2 nabízí, je rychlý, snadný a relativně levný export jejich nápadů. Vzhledem k tomu, že toto nařízení nejvíce vyhovuje hráčům, kteří své inovace ověřené na místních trzích vyváží do zahraničí, jsem přesvědčen, že největší české úspěchy na poli PSD2 teprve přijdou.

Jakou roli bude Česká republika hrát v budoucnosti open bankingu?

Gába: To závisí na různých faktorech. Jedním z trendů bude využití oblasti mezi licencováním a pasportizací, která by mohla vést k určitému typu konkurence mezi evropskými regulačními úřady. A stále ještě existuje mnoho příležitostí v oblastech finančního poradenství, realit, pojišťovnictví a korporátního bankovnictví; rozvoj těchto oblastí je zásadní, protože jej vpřed pohání variabilita případů použití u místních hráčů. Česká republika může být leaderem, ale je nutné sektory, které již digitální řešení využívají, nadále motivovat k více inovacím. A protože „mobilita“ je u nás celonárodním koníčkem, čeští zákazníci jsou připraveni.

Chcete se o agregační platformě BAAPI dozvědět více? Napište nám, co by vás zajímalo, a my se vám co nejdříve ozveme.