Pomocí hlasových asistentů měníme budoucnost bankovnictví

12. listopadu 2019

Zeptat se cestou do práce svého chytrého telefonu kde je nejbližší bankomat, nebo ve spěchu pouhými pár slovy odeslat platbu za nájemné. Podobné úkony již v blízké budoucnosti mohou být zcela běžné, a to díky službě, kterou v současnosti Komerční Banka vyvíjí ve spolupráci s Traskem.

Komerční banka se může chlubit prvenstvím v nasazení aplikace pro hlasovou asistentku Alexu na českém trhu. Prostřednictvím této služby od Amazonu se můžete od září 2019 Alexy zeptat na aktuální kurz dolaru nebo eura nebo se nechat navést k nejbližšímu bankomatu KB.

Spousta rozšíření za dveřmi

Současná funkcionalita je navíc pouhým začátkem možností asistentů. V brzké budoucnosti se určitě dočkáme větší integrace s bankovnictvím a výrazným rozšířením možností. Obrovský krok vpřed bude znamenat také zpřístupnění češtiny pro hlasové asistenty, ať se jedná o Alexu, Siri či Google asistenta.

Hlasoví asistenti by nás mohli upozorňovat například na to, že jsme za daný měsíc utratili za jídlo více než běžně, nebo nás naopak pochválit za dobré hospodaření s financemi.

Kvalitní team v pozadí

Trask má na hlasové asistenty celý tým pod vedením Jana Koudely, který se osobně věnoval i konzultacím pro Komerční banku. Honza věří v budoucnost ovládání chytrých zařízení pomocí hlasových asistentů. Obrovský potenciál vidí například v použití v moderních automobilech. Při řízení by nám podle něj hlasový asistent mohl nabídnout naplánovanou trasu, dle schůzek v kalendáři i snadné zaplacení mýtného či parkovného ve chvíli, kdy se blížíme k mýtné bráně nebo parkovacímu automatu. Osobně teď využívá Alexu na čtení knih během jízdy do kanceláře nebo předčítání novinek z IT. S Alexou si u něj doma povídají i děti, většinou si pouští hudbu a pohádky. Dalších scénářů využití v běžném životě se nabízí spousta.

Chytřejší správa financí

V oblasti bankovnictví se v budoucnu hlasoví asistenti stanou ještě chytřejšími a mohli by nás například sami upozorňovat o nízkém zůstatku na účtu nebo o nezdařené transakci. Mohli by nám také pomáhat ve správě vlastních financí a upozorňovat nás na překročení přednastavených limitů v daných kategoriích a podobně.

Spolupráce zkušených specialistů společnosti Trask a Komerční Banky pokračuje a naše řešení budou dost možná i vám brzy šetřit čas každý den.