Platforma BAAPI usnadňuje Zonky schvalování úvěrů

07. května 2020

P2P platforma Zonky získala v září 2019 licenci třetí strany (TPP) a začala jako první na českém trhu používat PSD2 služby pro schvalování úvěrů, akvizici klientů, dokladování příjmů a posouzení bonity žadatele o úvěr. Pro tyto služby využívá agregační platformu BAAPI od Trasku.

Agregační platforma BAAPI poskytuje řešení pro jednotný přístup k českým a slovenským bankám – v případě Zonky je to nyní přístup do 7 českých bank a další budou přibývat v budoucnu. Řešení je dostupné ve formě SaaS a i díky tomu bylo možné uvést řešení do produkce již za 2,5 měsíce po spuštění projektu.

„Řešení BAAPI nám výrazně pomohlo zrychlit implementaci PSD2 služeb díky jednotnému API. Zároveň je služba pro zákazníky velmi rychlá a pohodlná, což odpovídá naší vizi, jak má Zonky fungovat," komentuje ředitel vývoje Zonky Stanislav Filipčík.

Lidé se nebojí službu využít. Je bezpečná, mimo jiné i proto, že ji definuje zákon.

Projektový tým Zonky měl navíc po většinu délky trvání projektu k dispozici testovací prostředí BAAPI Mock Bank pro vývoj vlastní aplikace, díky kterému mohl vyvíjet své služby již během realizace projektu. „První schválená půjčka tak proběhla již 14 dní po skončení našeho projektu. Celkem se tedy bavíme jen o 3 měsících tzv. time to market. Zonky jsme tak stihli podpořit v podzimní úvěrové kampani,“ říká Petr Gába, produktový manager BAAPI.

Během spolupráce Trasku s fintechovou platformou navíc zpětná vazba pomohla ke zlepšení API mnohých českých bank, a to skrze detailní práci s klientskými daty. U dostupných bank je tak PSD2 služba téměř výhradním zdrojem dat pro vyhodnocení úvěruschopnosti žadatele. „Lidé se nebojí službu využít. Je bezpečná, mimo jiné i proto, že ji definuje zákon,“ dodává Filipčík.

Banky tak mohou například budovat zcela nové skórovací karty a zlepšit tak znalost svého klienta pro následný marketing. Z pohledu koncového klienta se tak jedná o výrazné zjednodušení procesu získání úvěru, protože odpadá krok nahrávání PDF výpisů z bank. Zonky se tak zařadila mezi další společnosti, které již využívají řešení společnosti Trask pro přístup k účtům v jiných bankách.

Trask BAAPI

BAAPI od Trasku je platforma pro agregaci bankovních API a podporu otevřeného bankovnictví. Vznikla v návaznosti na směrnici PSD2, která nastavila základní jednotná pravidla pro vystavování bankovních API. Využití nachází v širokém spektru klientských a firemních procesů. Na českém, slovenském a maďarském trhu je BAAPI nejúspěšnější API agregační platformou připojující již 27 bank. Pro 10 klientů pak agregační služby provozuje nejen nad PSD2 API, ale i dalšími jako KYC API. BAAPI tak klientům výrazně šetří IT náklady na interní provoz často se měnících agregovaných API bank.

Více o společnosti Trask

Společnost Trask působí na trhu a inovuje od roku 1994. Je dlouholetým partnerem firem a institucí v oblastech jako bankovnictví a finance, telekomunikace nebo obchod a výroba. A to v Česku i zahraničí. Mezi zákazníky Trasku patří například Česká spořitelna, ČSOB, MONETA Money Bank, Komerční banka, či ŠKODA AUTO. V loňském roce společnost dosáhla obratu přes 1 miliardu korun.

Chcete se o řešení dozvědět více? Napište nám, co by vás zajímalo, a my se vám co nejdříve ozveme.