Ochranné štíty v Trasku tiskneme, jak jen to jde

25. března 2020

Ochranné pomůcky jsou dnes to nejpotřebnější, čím mohou lidé sobě navzájem i lékařům zdravotníkům a dalším potřebným lidem pomoci. Právě pro ně jsou určené i ochranné štíty vznikající na 3D tiskárnách Trasku i jeho zaměstnanců.

Jedním z kolegů, kteří se do pomoci první linii vrhli, je i jeden z výkonných ředitelů Trasku Tomáš Svoboda. Ten se do tisku štítů pustil jako první. Právě s ním si můžete přečíst krátký rozhovor.

Tomáši, kde všude a kolik štítů tiskneme?

Momentálně ochranné štíty tiskneme na 3D tiskárnách v kancelářích Trasku, ale i na soukromých tiskárnách kolegů, kteří se do pomoci zapojili a zapojují. Jedeme tedy podle aktuální kapacity tiskáren a vytisknutí štítu pak trvá 2 hodiny.

Víš, za kým štíty poputují?

Máme konkrétní poptávku přímo od lékařů, kteří by měli v krátké době nastoupit jako posila do nemocnic. Dnes jdou čtyři štíty do VFN na Vinohradech a další distribuci řešíme, obecně ale budeme štíty distribuovat zdravotnickému personálu.

Tisknete podle nějaké šablony?

Ano, stejně jako většina tiskařů, kteří chtějí pomoci, tiskneme podle šablony Prusa Research, která je volně k dispozici a z dostupných šablon nejfunkčnější.

Kde lidé šablonu najdou?

Kdokoliv si ji může stáhnout na webových stránkách Prusa Research.