Čas růst a expandovat

13. června 2019

Česká republika je na špičce digitálního bankovnictví, a to je příležitost pro nás pro všechny. V Trasku jsme přikročili k expanzi na zahraniční trhy proto, abychom přinášeli špičková česká řešení do zahraničí. A abychom mohli ve skupinových centrálách propagovat lokální řešení českých bank a zároveň mohli rychleji přinášet do ČR zajímavé trendy z ciziny.

Česká republika je leader v digitalizaci firem a platí to speciálně v digitálním bankovnictví. Potvrzují to jak výzkumy společnosti Gartner, tak například Global Skill Index. Česko produkuje dle studie od společnosti McKenzie nejvíc technicky a vědecky vzdělaných absolventů na obyvatele v Evropě. Dle této studie jsme také absolutní evropský leader v e-commerce či v bezkontaktních platbách. Ač se to při pohledu zevnitř nemusí zdát, české banky jsou hodně otevřené, inovativní a v evropském měřítku se nachází na technologické špičce. To je vidět i uvnitř některých bankovních skupin. Česká spořitelna udává směr v oblasti otevřeného bankovnictví v celé skupině Erste a česká Raiffeisenbank s Tatrabankou jsou lídři, kteří tlačí celou RB skupinu do digitalizace.

Přichází čas této konkurenční výhody využít a expandovat. Příležitost se otevírá pro české banky a jiné finanční instituce, ale také pro řadu dalších českých firem. I my v Trasku se chceme této příležitosti chopit a využít jí na 100 %. V roce 2018 jsme si vytyčili ambiciózní Vizi 2021 a jedním z jejích strategických pilířů je expanze do ciziny. Díky českým bankám nebo třeba Škoda Auto máme unikátní technologie a v řadě oblastí máme oproti zahraničí konkurenci náskok. Nejzajímavější technologie a business řešení proto nyní začínáme nabízet i v okolních státech. Letos jsme založili pobočku v Německu a Rakousku. Spolu se Slovenskem jsme tak přítomní již ve čtyřech zemích.

Evropský trh jako cíl i zdroj inspirace

Zjišťujeme, že vzhledem k majetkové struktuře velkých českých firem (a bank speciálně) je potřeba business dělat nejen v Čechách, ale v kontextu celého evropského trhu. Stejná zpráva zazněla i na Trask Future Insight konferenci z úst Luďka Niedermayera, europoslance a bývalého viceguvernéra České národní banky: „Relevantní trh není Česká republika, je to minimálně trh evropský“. Věříme, že působení napříč regionem z nás udělá ještě lepšího partnera pro naše stávající i budoucí klienty. Na evropské úrovni budeme totiž schopní mnohem lépe propagovat naše řešení v rámci skupinových standardů a skupinových architektur.

Ne vždy a ve všem je ale Česko napřed. Proto chceme přinášet i zahraniční zkušenosti zpět do Česka. V DNA Trasku je již od založení firmy sdílení znalostí. A znalosti chceme aktivně sdílet i v budoucnu. Budeme našim klientům dále přinášet inovativní řešení, špičkové technologie a zajímavé partnery či startupy ze zahraničí. Zkušenosti budeme sdílet formou konferencí a článků, ale třeba i pomocí informačních webů, jakým je náš projekt apiportal.cz – portál o stavu bankovních API v České republice.

Kde leží příležitosti pro růst?

Z pohledu technologií podporujících růst a geografickou expanzi vidíme největší příležitosti v digitalizaci businessu: v digitalizaci prodeje, digitalizaci a automatizaci backoffice, nových technologiích pro optimalizaci, integraci a propojování do ekosystémů, agilitě a přesunu do cloudu. Právě na těchto technologiích mohou evropské banky postavit svůj růst. Digitální distribuce produktů smazává hranice. Finanční produkty a služby je nyní možné snadno poskytovat napříč zeměmi. Automatizací procesů lze zase rychle škálovat a lidi už nemusí být překážkou v růstu počtu obsloužených zákazníků. Přechod do cloudu odstraňuje závislost na velikosti a propustnosti vašeho datového centra a řeší i problém latence třeba při prodeji evropských výrobků v Číně. Pomocí integrace lze zase lépe prodávat skrz zahraniční partnery. Už Darwin řekl, že „celá dlouhá historie lidského druhu ukazuje, že ti, kteří se naučili improvizovat a co nejúčinněji spolupracovat, převládli“. A právě digitalizace extrémně usnadňuje a urychluje vytváření business ekosystémů a posiluje spolupráci třeba mezi velkými bankami a fintechy.

Technologie ale nejsou vše – inovace, rozvoj a expanze i dál stojí a vždy bude stát na lidech. Abychom dokázali dodávat kvalitně a aby na naše dodávky mohlo být dál absolutní spolehnutí, chceme v Trasku náš úspěch dál stavět na lidech. Podařilo se nám vybudovat firmu, která je široce uznávaná pro svou odbornost a spolehlivost v delivery. Lidi jsou hrdí na to, že pracují pro Trask a naši zákazníci nás vnímají jako perfektního inovátora, který vždy dodá, co slíbí. Děláme vše pro to, aby práce v Trasku byla pro naše lidi srdeční záležitost a jdeme jim v tom vstříc – od inovativních a ceny sbírajících kanceláří, přes pro Trask stále typickou rodinnou atmosféru, propojování znalostí, práci na zajímavých inovativních tématech, až po možnost růst a nabírat zahraniční zkušenosti. A v tomto trendu budeme pokračovat i jako partner evropských společností, který vám pomůže vytěžit z nových technologií maximum pro váš business a který vám pomůže k úspěchu. Protože váš úspěch je i náš úspěch.