Biometrický podpis a jeho role v  moderní bankovní pobočce

30. července 2019

Banky v současné době procházejí stěžejní fází digitální transformace. Vztah se zákazníky se proměňuje a do značné míry přesouvá do digitálního prostředí. Moderní bankovní pobočka se tak musí přizpůsobit digitálním trendům, jinak se její konkurenceschopnost výrazně snižuje.

Jedním ze zásadních trendů v designování nových „poboček budoucnosti“ se stává i biometrie pro účely ověření identity zákazníka či podpisu smluv a jiných elektronických dokumentů.

Banky v současné době procházejí stěžejní fází digitální transformace. Vztah se zákazníky se proměňuje a do značné míry přesouvá do digitálního prostředí. Moderní bankovní pobočka se tak musí přizpůsobit digitálním trendům, jinak se její konkurenceschopnost výrazně snižuje. Jedním ze zásadních trendů v designování nových „poboček budoucnosti“ se stává i biometrie pro účely ověření identity zákazníka či podpisu smluv a jiných elektronických dokumentů.

Víte, který krok často bankám zbývá, aby dokázaly plně digitalizovat své zákaznické procesy na pobočkách? Je to přechod na plně bezpapírový režim. Paperless již v mnohých českých bankách v dnešní době funguje, avšak jedna z jeho zásadních komponent na pobočkách dodnes často chybí. Jde o biometrický podpis pomocí tabletu nebo tzv. signpadu, který svým zavedením přináší bance mnoho využití a dalších výhod na cestě směrem k zákazníkovi, než jen digitální podepisování smluv a dalších dokumentů.

„Biometrický podpis nejenže pomůže bance snížit ekologickou stopu a ušetřit tuny papíru, nebo zvýšit efektivitu interních procesů pomocí digitalizace všech dokumentů. Z našeho pohledu je v prvé řadě posledním článkem procesu digitální transformace poboček a tím pádem i jejím enablerem, který posouvá banky vpřed a pomáhá tvořit plně digitální pobočky“, říká Jan Koudela, senior manažer pro biometrická řešení v Trasku.

Pokud při implementaci biometrického podpisu banka myslí i na integraci celého řešení do dalších interních procesů, získá tím mnoho příležitostí. Možnosti leží primárně v oblasti automatizace oběhu dokumentů, nebo ve využití tabletů, na kterých dochází k podpisu, k edukaci zákazníků o digitálních platformách a produktech banky. Tablety ale mohou sloužit i k podpoře digitálního prodeje přímo na pobočkách. Možností je tedy hodně, je jen na bankách, jak se je rozhodnou využít.

Vzhledem k již existujícím a ověřeným řešením, jako je Trask u:Sign, je biometrický podpis pro banky, které jej ještě do své pobočkové sítě nezavedly, jednoduchým a bezpečným způsobem, jak zásadně pokročit v rámci strategických digitalizačních programů. Navíc je zavedení této inovace snazší než v mnoha jiných oblastech, jako je umělá inteligence apod.

Jak jsme na tom s biometrickým podpisy na českém bankovním trhu?

S podpisy pomocí signpadu přišla na českém trhu první AirBank při svém vstupu na trh v roce 2011. V roce 2014 zavedla biometrické podepisování GE Money Bank (dnešní Moneta), která za biometrické inovace na pobočkové síti získala ocenění Bankovní inovátor 2015. K Monetě se záhy přidaly Česká spořitelna a díky spolupráci se společností Trask i ČSOB.

V Trasku věříme, že do roku 2022 bude na pobočkách českých bank biometrický podpis primárním způsobem podepisování smluv a dalších elektronických dokumentů a biometrie převažující metodou ověření identity.

Pro biometrický podpis máme v Trasku připravené hotové a uživatelsky komfortní řešení Trask u:Sign. To lze snadno napojit do stávajících bankovních procesů a nahradit jím postupy založené na papírových dokumentech. Vyznačuje se vysokou úrovní bezpečnosti, zohledňuje platné legislativní a regulatorní požadavky a lze ho dále přizpůsobit bezpečnostní politice konkrétního provozovatele. Podepisujte díky řešení Trask u:Sign dokumenty biometricky. Bezpečně a bez papírů!

Máte zájem o naše řešení? Ozvěte se nám, nebo se s naším řešením seznamte blíže v produktovém listu:

Stáhnout produktový list u:Sign

Máte jakékoliv dotazy? Kontaktujte nás: