Inspirace

Infotainment chytrých aut jako inspirace a příležitost pro banky

Nejběžnějším typem aplikací (mimo webové), které dnes podniky vyvíjí, jsou mobilní aplikace. Druhým nejčastějším typem jsou konverzační aplikace, z nichž tři čtvrtiny připadají na hlasové aplikace a téměř dvě třetiny na konverzační roboty.

Daniel Pecina
Executive Director

S tím souvisí také rozvoj technologií, jako je rozšířená a virtuální realita, zpracování přirozeného jazyka, rozpoznání obrazu a hlasu a další aplikace umělé inteligence a strojového učení. Ruku v ruce s nimi jde rozvoj alternativních způsobů interakce, jako jsou gesta nebo hlas. Mobilní aplikace se neomezují jen na chytré telefony, ale objevují se stále běžněji v jiné, tzv. nositelné elektronice – chytrých hodinkách nebo sportovních náramcích – i dalších zařízeních od domácích spotřebičů po automobily.

Podle analytické společnosti Gartner by do 5 až 10 let mohl ztratit mobilní telefon svoji dnešní podobu a prostředky komunikace a konzumace digitálních služeb budou takřka všudypřítomné. A právě automobil z tohoto hlediska přebírá významnou úlohu a nabízí nové příležitosti. Palubní systémy dnes nabízí skutečně široké spektrum funkcí a možností. Vedle tradičních nástrojů, jako je satelitní navigace, ovládání klimatizace, propojení s telefonem, přehrávání multimédií z různých zdrojů, systémová nastavení, aktuální provozní informace a statistiky, nabízí výrobci i nové možnosti díky konektivitě vozu – wi-fi hotspot nebo virtuálního osobního asistenta. Podle některých vizí automobilek se celé přední sklo stane displejem, na který bude palubní systém pomocí technologie rozšířené reality promítat důležité informace.

Do budoucna budou tyto systémy postupně přebírat další role a funkce. Internetově připojené inteligentní vozidlo bude schopné nejen sledovat opotřebení důležitých dílů vozu, ale v případě potřeby se rovnou objednat na servis. Podle zbývající zásoby paliva a aktuálních cen vyhledá nejvýhodnější čerpací stanici a provede platbu. Totéž u nákupů způsobem drive-in či doručování do kufru auta, a to vše s podporou virtuálního asistenta. Stejně dobře ale může vůz hlídat platnost povinného ručení a nabídnout nejvýhodnější novou smlouvu. Končí operativní leasing? Vůz od dodavatele získá nové nabídky na svoji náhradu včetně možností financování. Další možnosti potom otevírá propojování inteligentního palubního systému automobilu s chytrou domácností a mobilním osobním asistentem.

Vzniká tak zcela nový ekosystém, kde výrobce automobilu bude spolupracovat s mnoha dalšími stranami – poskytovateli služeb, obchodníky, zprostředkovateli transakcí, finančními a  pojišťovacími ústavy a dalšími subjekty, pro něž se palubní infotainment stane důležitým rozhraním každodenní interakce se zákazníkem.