Editorial

25 let s Traskem

Čtvrtstoletí je v lidském životě poměrně dlouhá doba. Během ní vaše děti vyrostou, vystudují a postaví se na vlastní nohy. Stejně tak vámi zasazený strom pevně zakoření, vyroste a bude dávat bohatou úrodu. Čtvrtstoletí své existence právě letos slaví také Trask. Za tu dobu vyrostl, zakořenil na trhu, stojí pevně na nohou a dává plody…

Filip Tománek
CEO

Za čtvrtstoletí se z party kamarádů stala středně velká firma s 500 zaměstnanci, miliardovým obratem a evropskými ambicemi. Naše klienty jsme doprovázeli na mnohdy kostrbaté porevoluční cestě transformace IT a bankovního sektoru, od sálových počítačů přes implementaci stále přísnějších evropských regulí po digitální půjčky v chytrém telefonu. A tak jako se historie opakuje v jiných ohledech, připadá mi, že dnešní trendy v mnohém připomínají léta po revoluci. Naše české a dnes již i zahraniční klienty doprovázíme na cestě změn – tentokrát v podobě digitalizace – a pomáháme jim reagovat na novou konkurenci i vývoj požadavků jejich mobilních, sociálních a digitálních zákazníků. A pouze stručný popis všech našich úspěšných projektů, z nichž jsme získali cenné zkušenosti, které dnes zúročujeme, by zabral většinu této publikace. Dovolte mi ale připomenout alespoň několik milníku.

1__

V roce 1996, kdy sálové a stolní počítače představovaly dva naprosto oddělené světy, jsme dokázali pomocí nových technologií postavit řešení, které umožnilo zaměstnancům České spořitelny přistupovat k hlavnímu bankovnímu systému ze svých PC nejen v centrále, ale na všech pobočkách, bez nutnosti složitě užívat speciální konzoli. Ve stejném roce jsme zahájili pilotní projekt implementace MS SNA Serveru a integraci mainframe a mid-range systémů se světem Windows v ČSOB. Na nové bezpečné prostředí s veškerou nezbytnou serverovou a síťovou infrastrukturou a na svou dobu revolučním frontendem se jezdily dívat delegace z celé Evropy.

2__

O dva roky později jsme představili unikátní platformu pro dávkovou výměnu informací v rámci všech důležitých systémů v České spořitelně. Na technologické platformě nezávislá, vysoce dostupná centrálně řízená výměna souborů je po několika technologických a funkčních revizích užívána dodnes.

3__

Blíží se přelom tisíciletí a s ČSOB pracujeme na komplexním návrhu a implementaci zcela nového bezpečného interního prostředí včetně síťové infrastruktury. Výsledkem je přes 400 centrálně spravovaných serverů s více než 4000 uživateli a stanicemi v centrále banky a všech jejích pobočkách v ČR.

4__

Píše se rok 2002 a banky intenzivně investují do rozvoje IT. V GE Capital jsme realizovali projekt univerzálního frontendu (UFO) a infrastruktury. Pro ING jsme vyvinuli internetové bankovnictví Oranžové konto. Českou spořitelnu jsme propojili s registrem dlužníků a ČSOB dodali předpisovou základnu. Nejen bankami však živ jest člověk, pro ČVUT jsme v témže roce realizovali studijní systém KOSI. Stali jsme se také prvním partnerem společnosti VMware v ČR a začali se zabývat virtualizací, o které v té době neměla většina firem ani potuchy.

5__

Jako první v ČR jsme v roce 2003 v ČSOB implementovali systém řízení identit pro více než 9000 uživatelů, 280 poboček a téměř 100 provozovaných aplikací a systémů. Po lehkých aktualizacích systém běží dodnes. Ve stejném roce jsme propojili Českou spořitelnu a Komerční banku s Českou národní bankou.

6__

Po řízení identit následoval v ČSOB o rok později nástroj na automatizovanou správu uživatelských účtů, který převzal a centralizoval veškerou správu účtů z více než 150 systémů do jednoho bezpečného a transparentního řešení. Ve stejnou dobu projevuje společnost HP zájem o náš e-learningový nástroj eDoceo, kupuje k němu práva a následně jej nabízí svým zákazníkům pod názvem HP/OpenMind.

7__

V roce 2006 jako jedni z prvních v ČR implementujeme systém BPM, tentokrát v ING pojišťovně a ING bance. Výsledek? Kompletní automatizace HR procesů a procesů nákupního oddělení obou ústavů.

8__

Následuje řada projektů pro mladoboleslavskou Škodovku. Vyvinuli jsme první internetový konfigurátor aut na světě, který pro 3D zobrazení konfigurovaného vozu užívá reálná výrobní data, takže zákazník vidí digitální kopii objednávaného modelu. Konfigurátor získal řadu ocenění za nejlepší řešení ve své třídě. Později jsme Škodě Auto zpřístupnili MS Azure Cloud jako největší subskripci ve střední a východní Evropě. Cloud automobilka využila k vytvoření importérských a dealerských stránek v rámci celosvětové webové prezentace značky. Zároveň cloudová infrastruktura umožnila zpřístupnění Škoda Car Configuratoru pro celý svět.

9__

V té době je již digitalizace na svém vítězném tažení bankovním sektorem. V ČSOB jsme v roce 2014 úspěšně spustili pilotní řešení pro biometrické podepisování dokumentů, což bance umožnilo zavést několik prvních plně digitálních procesů. Ve stejném roce jsme ve spolupráci s Českou spořitelnou spustili Blesk peněženku.

10__

Z posledních let rozhodně nemůžeme nezmínit první skutečně plně on-line úvěrovou službu, kterou jako první svého druhu na českém trhu úspěšně spustila Česká spořitelna – Půjčku bez papírů. Tu jsme vyvinuli ve spolupráci s poradenskou společností EY, umožňuje bance nabízet svým i cizím klientům možnost získat peníze do 15 minut.

11__

Řadě našich klientů jsme pomohli také s přípravami na nové evropské předpisy GDPR a PSD2. V souvislosti s druhou směrnicí jsme úspěšně zavedli vlastní platformu pro otevřené bankovnictví s názvem BAAPI, která prostřednictvím rozhraní API propojuje banky s řadou dalších partnerů a zákazníků, jako jsou e-shopy, úvěrové společnosti a další. BAAPI již využívají nebo začnou v brzké době využívat ČSOB, Raiffeisen Bank International, Raiffeisen Bank, Tatrabanka, Wüstenrot a Zonky.

Rozvoj techniky se nikdy nezastaví a my rozhodně nehodláme spát na vavřínech. Nové vydání Innovatoru proto věnujeme aktuálním trendům a novým technologiím, které se dříve či později dotknou všech na trhu. Jsme připraveni vás bezpečně provázet úskalími digitalizace a pevně doufáme, že tu s vámi budeme i za další čtvrtstoletí.

Chtěl bych vám tímto poděkovat za dosavadní přízeň a popřát příjemné čtení.