Trask Digital
Mortgage

Plně online hypotéka do 30 minut

Trh hypoték čeká na změnu

Hypotéky v ČR dlouho odolávaly trendu digitalizace. Silné konkurenční prostředí, zpomalení hypotečního trhu a rostoucí nároky klientů na rychlost a kvalitu obsluhy nás dovedly k novému produktu: Trask Digital Mortgage. Díky převedení standardního a zdlouhavého procesu do digitálního světa získá banka konkurenční výhodu v podobě zpracování hypotéky do 30 minut bez nutnosti jakékoli návštěvy zákazníka na pobočce.

Hypoteční trh zažil nejsilnějších 5 let za období své existence, což znamená, že v následujících 5 letech bude končit fixační období úrokové sazby hypotékám v objemu více než 1 miliardy korun.

První fáze projektu Trask Digital Mortgage se zaměřuje právě na refinancování hypoték a umožní tak bankám využít potenciálu, který příštích několik let přinese. V dalších fázích projektu dojde k jejímu rozšíření i o zbývající účely.

Prodejte hypotéku do 30 minut!

Digitální hypotéka od Trasku umožňuje projít procesem zpracování hypotéky online do 30 minut včetně ocenění nemovitosti a podpisu úvěrové smlouvy. To je změna na trhu, která znamená zásadní zlepšení uživatelského zážitku na straně žadatele a radikální snížení nákladů na straně banky.

Výhody Trask Digital Mortgage

4 → 0

Snížení počtu schůzek ze strany zákazníka potřebných pro uzavření hypotéky na nulu.

 

7 → (1)

Počet osob zapojených do procesu prodeje hypotéky snížíme z průměrně sedmi na jednu. A i tu dokážeme brzo eliminovat.

14 → 0,02

Průměrná doba vyřízení hypotéky je dnes 14 dní. Plně digitálním procesem ji zrychlíme na 30 minut.
 

Koncový klient

  • úspora času při vyřizování hypotéky

  • minimalizace administrativy spojené s refinancování hypotéky

  • úspora nákladů za vyřízení – eliminace cestování na schůzky, ocenění nemovitosti zdarma

Banka

  • získání významné konkurenční výhody

  • zvýšení primární produkce – bez vyplácení provize za zprostředkování

  • snížení nákladů na zpracování – méně pracovníků v hypotečním procesu

Jak vypadá Trask Digital Mortgage?

Identifikace zákazníka

Díky kombinaci našich technologií jsme schopni zákazníka plně identifikovat v online prostředí.

Nemusí tak chodit na pobočku, bankéř kontrolovat pravost dokladů totožnosti a následně údaje z nich přepisovat do systému.

Stačí, aby zákazník vyfotil doklad totožnosti mobilním telefonem, data z něj budou okamžitě převedena do elektronické podoby a zároveň dojde k automatické kontrole pravosti dokladu.

Ověření příjmů

Zákazník dnes standardně dokládá potvrzení o příjmu vyplněné zaměstnavatelem nebo kopie výpisů z účtu s připsanou mzdou.

Vyřízení potvrzení o příjmu je pro klienta nepříjemná administrativa a pro banky to zase znamená kontroly, zda s předloženými dokumenty někdo nemanipuloval s cílem uměle navýšit své příjmy.

Digitální hypotéka je schopná ověřit příjmy na základě reálné transakční historie přímo z účtu klienta nebo pomocí technologie, která dokáže vytěžit data z výpisů z účtu klienta v kombinaci s Transakční analytikou.

Posouzení zákazníka

Posoudit zákazníka v bance je obvykle z nějaké části manuální činnost a klient na odpověď může čekat i několik dní. Navíc se vychází pouze z předložených dokumentů (například žádost o úvěr nebo výpis z účtu), což fakticky znamená omezený set informací.

Naše digitální hypotéka využívá zkušeností z produktu Trask Impresto (sjednání spotřebitelského úvěru bez papírů, zcela online a s poskytnutím peněz na účet klienta do 15 minut).

V rámci Impresta bylo použito plně automatické posouzení zákazníka s využitím dalších informací. Jednalo se například o data z Transakční analytiky, Geolokace nebo třeba chování klienta při vyplňování žádosti online.

Ocenění nemovitosti

Domluvit si schůzku s odhadcem, absolvovat s ním prohlídku svého bytu/domu a poté čekat další týden, než bude vyhotoven odhad nemovitosti, který banka potřebuje. To celé navíc stojí několik tisíc korun.

Digitální hypotéka je díky spolupráci s Cenovamapa.org schopná tento milník v procesu vyřešit za pár minut, bez osobní návštěvy odhadce a hlavně zdarma. Stačí vyplnit několik informací o nemovitosti a odhad ceny nemovitosti je vyhotoven obratem.

Podpis smlouvy

Přesunout podpis hypoteční smlouvy z pobočky do online prostředí bývá jedna z největších výzev. I toto „tabu“ se Trask Digitální hypotéce podařilo zbořit.

Díky tomu, že jsme zákazníka za pomoci našich technologíí řádně identifikovali, tak k podpisu smlouvy stačí jednoduše stisknout tlačítko „Podepsat smlouvu“.

Podklady k čerpání

Doložení podkladů k čerpání zůstává obvykle na zákazníkovi. Na základě podmínek čerpání v úvěrové smlouvě musí klient připravit podklady k čerpání a následně je donést spolu s žádostí o čerpání do banky.

I tento proces jsme výrazně zjednodušili.

Díky mnohaletým zkušenostem s různými document management systémy jsme schopni zákazníkovi zobrazit návodné informace o tom, jak jednotlivé podmínky čerpání splnit a zároveň mu dáváme možnost požadované dokumenty online nahrát a odeslat do banky. Současně dochází k základní kontrole vložených dokumentů, kdy technologie NLP (Natural Language Processing) v kombinaci s AI (Artificial Intelligence) je schopná vložený dokument přečíst a vyhodnotit, zda se skutečně jedná o požadovaný dokument a zároveň zda splňuje všechny potřebné náležitosti. Například, že dokument není starší než 31 dnů od data vystavení.

Proč digitální hypotéku od Trasku?

1__ Lídr v inovacích

Trask jako první společnost ve střední a východní Evropě přišel skutečně s plně end-to-end online zpracováním spotřebitelského úvěru včetně poskytnutí peněz na účet klienta do 15 minut.

2__ Prověřený koncept

Proces Trask Digitální hypotéky využívá inovativních technologií sloužících k identifikaci klienta, ověření jeho příjmů, posouzení schopnosti splácet, online ocenění nemovitosti, podpisu smluvní dokumentace a předání podkladů k čerpání do banky. Všechny tyto technologie jsou již jako samostatné komponenty prověřené řadou implementací napříč bankovním i nebankovním sektorem.

3__ Spolehlivý partner

V Trasku se dlouhodobě věnujeme digitalizaci bankovních produktů, jsme stabilní IT společnost v ČR s hlubokou znalostí bankovního trhu a s 26 lety zkušeností s implementacemi IT řešení ve většině českých bank.

4__ Znalost hypotečního trhu

Zároveň disponujeme detailní znalostí hypotečního trhu, hypotečních procesů i regulace v oblasti hypoték, což je garancí hladkého průběhu implementace bez případných neporozumění specifikům lokálního trhu v ČR.


Produktový list
ke stažení

Chcete vědět více o produktu
Trask Digital Mortgage?

Stáhněte si náš produktový list

Kontakt