Připojte se k bankám prostřednictvím jednoho API

Co je BAAPI

BAAPI Agregační platforma vám umožní přístup k účtům v českých, slovenských a maďarských bankách přes jediné, univerzální rozhraní. Můžete tak snadno a rychle využívat výhod otevřeného bankovnictví, aniž byste řešili obrovskou komplexitu bankovních rozhraní.

BAAPI vám zpřístupní služby definované evropskou směrnicí PSD2: seznam účtů, zůstatky, transakční historie a zadání platby. BAAPI navíc umí i zprostředkovat bankovní identitu přes API, obohatit transakční informace o kategorie a určit sociální a ekonomický profil zákazníka na základě jeho transakční historie.

Pro koho je BAAPI?

Ikony_banky Banky
Ikony_agregatori Platebníagregátory
Ikony_poradci Finančníporadci

Kdy vám BAAPI může pomoci?

Multibanking
Váš zákazník snadno a z jednoho místa získá přehled o zůstatcích a transakcích na všech svých účtech u více bank. Navíc z jednoho místa může zadávat platby z libovolného svého účtu.

Finanční poradenství
Na základě transakční historie lze vytvořit profil zákazníka, určit jaké finanční produkty už má a jaká je jeho ekonomická situace. Můžete pak zákazníkovi informovaně radit, co by měl dělat.

Zrychlení úvěrových procesů
Můžete se připojit k účtu zákazníka a na základě transakční historie lépe určit jeho bonitu. Navíc to lze udělat online, na pár kliknutí a bez nutnosti dokládat jakékoliv dokumenty ze strany zákazníka.

Nová platební metoda
Zadání platebních příkazů pro bankovní převod lze provádět přímo z vašich webových stránek. BAAPI tak představuje levnou alternativu plateb kartou a nahrazuje dosavadní platební tlačítka pomocí jednoduššího způsobu zadání platby zákazníkem.

Jak BAAPI funguje?

schema Analýzaklienta Kategorizacetransakcí Onlineidentita Zůstatky Seznamúčtů Platby Transakčníhistorie BAAPI VašeappkaJediné APIke všem bankámVaše systémy

BAAPI je pohodlné pro vás i pro konečné uživatele. Využívá povinných PSD2 API, které musí každá banka vystavit a nabídnout společnostem, které mají potřebnou licenci od České národní banky. Tuto licenci ale nemusíte mít přímo vy, stačí, že jí má firma, která pro vás službu zajišťuje.

Přístup do banky je z pohledu uživatele velmi jednoduchý

  1. Uživatel si vybere banku.
  2. Pak je přesměrovaný na stránky své banky, kde zadá přihlašovací údaje shodné s přihlášením do svého internetového bankovnictví.
  3. Po přihlášení je přesměrován zpět na vaše stránky. Na pozadí předá banka do BAAPI přístupový token.

Token lze následně používat až 90 dnů pro stahování dat z banky. Při zadání platby má uživatel na výběr několik autorizačních metod – opět jsou to ty, na které je dnes již zvyklý a které používá.

Zadání platby přes PSD2 je jednodušší než použití platebního tlačítka.

4 důvody, proč BAAPI od Trasku

1__

Ušetřete čas a investice do vývoje

Vývoj a udržování API infrastruktury je dlouhodobě finančně náročné. Nejde jen o primární investici do vývoje, ale také sledování všech změn jednotlivých připojených bank. I přes existující standard se rozhraní jednotlivých bank liší a budou se dále rozvíjet. Každá taková změna může znamenat výpadek vašich služeb.

2__

Rychlá implementace

Své služby nasadíte rychle díky konceptu „Ready to Serve“ a díky platbě za službu budete platit podle toho, jak si klienti vaše služby oblíbí. BAAPI nabízíme jako Software-as-a-Service službu, nebo (u větších zákazníků) můžeme zajistit i implementaci onsite v prostředí zákazníka.

3__

Důvěryhodný partner

Nejen, že jsme dost velcí, abyste mohli věřit, že naše řešení je stabilní a dlouhodobě funkční. Známe české banky a víme čím se liší i od ostatních bankovních domů v Evropě. Proto je naše řešení plně adaptované na podmínky českého bankovnictví a zároveň zajistí stabilitu vašich produktů, tak aby je klienti mohli používat 24 hodin 7 dní v týdnu.

PSD2

Evropská direktiva PSD2 nařizuje bankám, aby umožnily přistupovat k účtům zákazníka i těm společnostem, které si zákazník vybere jako prostředníka. Toto revoluční nařízení tak umožňuje vznik nových služeb, aplikací a zjednodušuje procesy v bankách. Příklady, co PSD2 přináší za výhody, jsou zde.

Celková legislativa je ale mladá a neustále se vyvíjí. Navíc je provázána s dalšími zákony jako jsou např. GDPR a AML (ochrana proti praní špinavých peněz). Výsledný výklad zákona je tak v mnoha oblastech nejasný a neustále je upřesňován ministerstvem financí, Českou národní bankou, evropskou bankovní autoritou a Evropským parlamentem. Vývoj této legislativy sledujeme za vás a odpovídajícím způsobem BAAPI upravujeme.

Banky v BAAPI

Česká republika

Slovensko

Chcete vědět víc o openbankingu v Česku?

Navštivte www.apiportal.cz

Kontakt