Připojte se k bankám prostřednictvím jednoho API!

A to i bez licence PSD2

Připojte se k 27 bankám pomocí naší jednotné agregační platformy, kterou využívají firmy v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Co je Trask BAAPI?

Platforma Trask BAAPI je komplexním řešením, které slouží jako jednotný bod pro přístup k informacím z finančních institucí skrz jediné API. Klient tak může předávat svoji transakční historii třetím stranám, autorizovat platby z bankovních účtů a získává konsolidovaný pohled na své finance.

Platforma je nyní dostupná pro Česko, Slovensko a Maďarsko v režimu SaaS (můžeme zajistit i implementaci onsite v prostředí zákazníka) a další země jsou v plánu.

Vize BAAPI je stát se jednotnou platformou pro digitální distribuci finančních produktů pomocí API.

Pro koho je?

Ikony_banky Banky
Ikony_agregatori Úvěrovéspolečnosti
Ikony_firmy Firmy
Ikony_agregatori Platebníagregátory
Ikony_poradci Finančníporadci

S čím může pomoci?

Multibanking
Klient banky snadno a z jednoho místa získá přehled o zůstatcích a transakcích na všech svých účtech u více bank. Navíc může z jednoho místa zadávat platby ze všech svých účtů.

Zrychlení úvěrových procesů
Můžete se připojit k účtu klienta a na základě jeho transakční historie lépe určit jeho bonitu. A navíc online, na pár kliknutí a bez nutnosti dokládat jakékoliv dokumenty od klienta.

Finanční poradenství
Na základě transakční historie lze vytvořit profil klienta, určit jaké finanční produkty už má a jaká je jeho ekonomická situace. Vy mu pak můžete informovaně radit, co by měl dělat.

Nová platební metoda
Zadání platebních příkazů lze provádět z vašich webových stránek. Platforma je tak levnou alternativou plateb kartou a nahrazuje platební tlačítka jednodušším způsobem – zadáním platby klientem.

Automatizace napojení vašeho účetního a plánovacího systému (ERP) na banku
Pomocí jednoho tlačítka lze získat okamžité informace o pohybech na vašem účtu. Jediným tlačítkem a bezpečně také odešlete dávku transakcí přímo z vašeho ERP systému.

Ověření identity klienta
Pomocí napojení na KYC API, které nyní poskytuje 6 českých bank, můžete snadno získat identitu klienta z jeho banky. Metoda je vhodná pro digitální onboarding nových klientů a splňuje náležitosti zákona o AML. Pro klienta je snadná: pouze se pomocí svých přihlašovacích údajů autorizuje do svého online bankovnictví.

Propojené banky a instituce
Přístup přes Trask BAAPI používají české banky od roku 2016. Agregačních služeb platformy BAAPI využívají: Česká spořitelna, SSČS (Buřinka), ČSOB, Wüstenrot, Zonky, CRIF, Equa bank, Unicredit bank, Fortuna, K&H bank (Maďarsko). V Česku BAAPI poskytujeme přístup do 10 bank, na Slovensku do 7 bank a v Maďarsku do 10 bank.

Jak Trask BAAPI funguje?

schema Analýzaklienta Kategorizacetransakcí Onlineidentita Zůstatky Seznamúčtů Platby Transakčníhistorie BAAPI VašeappkaJediné APIke všem bankámVaše systémy

Využívá povinných PSD2 API, které musí každá banka vystavit a nabídnout společnostem, které mají potřebnou licenci od České národní banky. Tuto licenci nemusí mít společnost sama, stačí, že ji má firma, která pro ni službu zajišťuje.

Z pohledu uživatele je přístup do banky snadný:

 • Klient si vybere banku.
 • Po přesměrování na stránky svojí banky zadá přihlašovací údaje shodné s přihlášením do svého internetového bankovnictví.
 • Po přihlášení je přesměrován zpět na vaše stránky. Na pozadí předá banka do BAAPI přístupový token.

Pro stahování dat z banky lze pak token používat až 90 dnů. Při zadání platby, které je jednodušší, než použití platebního tlačítka, má uživatel na výběr několik běžně používaných autorizačních metod.

Zadání platby přes PSD2 je jednodušší než použití platebního tlačítka.

PSD2

Evropská direktiva PSD2 nařizuje bankám, aby umožnily přistupovat k účtům klienta i těm společnostem, které si klient vybere jako prostředníka. Toto revoluční nařízení tak umožňuje vznik nových služeb, aplikací a zjednodušuje procesy v bankách. Příklady, co PSD2 přináší klientům za výhody jsou zde. Celková legislativa je ale mladá a neustále se vyvíjí. Navíc je provázaná s dalšími zákony jako jsou např. GDPR a AML (ochrana proti praní špinavých peněz). Výsledný výklad zákona je tak v mnoha oblastech nejasný a neustále je upřesňován Ministerstvem financí, Českou národní bankou, Evropskou bankovní autoritou a Evropským parlamentem. Vývoj této legislativy sledujeme za vás a odpovídajícím způsobem BAAPI upravujeme.

Banky v BAAPI

Česká republika
Česká spořitelna, Moneta, Raiffeisenbank, Airbank, Equabank, Creditas, Komerční banka, ČSOB CZ, J&T bank, Unicreditbank, mBank, ING bank


Slovensko
ČSOB SK, Poštová banka, VÚB, ING bank, mBank, Primabanka, Unicreditbank SK, Tatrabanka, Slovenská spořitelna

Chcete vědět víc o openbankingu v Česku? Navštivte www.apiportal.cz, kde najdete aktuální informace od našich expertů. Navštívit www.apiportal.cz

Proč zvolit řešení Trasku?

Problematice PSD2 jsme se z byznysového, legislativního, regulatorního i technického hlediska věnovali dlouho před jejím příchodem. Máme nejlepší znalost oblasti v Česku.

 • Dlouhodobě spolupracujeme s bankovními klienty. Víme, jak jejich API fungují a jaký vývoj je ze strany bank čeká.
 • Podílíme se na tvorbě standardů.
 • Klient může naše řešení aktivně testovat díky Mock bance (nejlepšímu sandboxu na českém trhu).
 • Problematice PSD2 z byznysového, legislativního, regulatorního a technického hlediska jsme se v Trasku věnovali dlouho před jejím příchodem. Máme nejlepší znalost oblasti v Česku.
 • Ve vybraných klientských cestách, obchodních modelech či scénářích umíme nabídnout plnohodnotnou a právně verifikovanou variantu, i pokud nejste držiteli TPP licence.
 • Provozujeme business kritické systémy bank, řešení tak umíme podporovat 24/7.
 • Jsme stabilním partnerem, integraci se v Trasku věnujeme již od roku 1994.
 • Ušetříte čas a investice do vývoje i provozu, protože každá změna může znamenat výpadek vašich služeb.

Ke stažení

Stáhněte si produktový list Trask BAAPI ve formátu PDF.

Kontakt

Kontaktujte nás

Na váš byznys se dokážeme podívat z jiné perspektivy. Proto můžeme přijít i na nová řešení, která dokážeme jasně popsat, rozpracovat a navrhnout jejich technickou realizaci. Originální nápad je totiž na začátku každého dobrého byznysu. Díky zkušenostem rychle poznáme, v čem chcete a potřebujete pomoci.

Domníváte se, že jsme porušili etická pravidla?
Dejte nám vědět.